Od 6 marca Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) wspierają działania Policji, Straży Granicznej, Wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Również mając na uwadze potrzebę wsparcia opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi, WOT deleguje żołnierzy Obrony Terytorialnej posiadających przydatne uprawnienia, ale tylko tych, którzy na co dzień nie realizujących zadań na rzecz służby zdrowia.
Od 6 marca Wojska Obrony Terytorialnej wspierają działania Policji, Straży Granicznej, Wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się korona wirusa / Zdjęcie: WOT
Dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, oddawanie krwi oraz infolinia psychologiczna – to obecnie główne obszary działań w walce z koronawirusem, jakie prowadzą Wojska Obrony Terytorialnej.
Cytując dowódcę WOT, gen. dyw. Wiesława Kukułę: celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc. Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu. W poniedziałek (23 marca, przyp. red.) udostępnimy samorządom specjalną aplikację, która zautomatyzuje zapotrzebowywaną pomoc. Codziennie w różnej formie działania angażujemy około 2 500 naszych żołnierzy. Wspieramy również Straż Graniczną i Policję. W piętnastym dniu działań, po raz pierwszy użyliśmy naszych dronów rozpoznawczych do dozorowania wschodniej granicy Polski.
Żołnierze Obrony Terytorialnej mają swoimi działaniami łagodzić skutki kryzysu i wspierać społeczności lokalne / Zdjęcie: WOT
Od 12 marca, od godz. 9.00 Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12 godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6 godzinną gotowości do podjęcia działań.
Zadania są realizowane przez żołnierzy WOT posiadających kompetencje: ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów, żołnierzy z uprawnieniami KPP (dotyczy to tylko tych żołnierzy, którzy na co dzień nie realizujących zadań na rzecz służby zdrowia). Dotyczy to również kierowców, logistyków, obsług agregatów prądotwórczych, obsług zestawów oświetleniowych, psychologów oraz informatyków. Siły te są utrzymywane w 6-godzinnej gotowości do działania.
Żołnierze mogą zostać również oddelegowani do wsparcia cywilnych służb medycznych w celu ich odciążenia od działalności bieżącej. Możliwe jest również wykorzystanie potencjału WOT do segregacji medycznej (triażu) pacjentów zgłaszających się do placówek medycznych. Żołnierze OT – ratownicy medyczni oraz posiadający kursy KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy) otrzymują do ich dyspozycji wyposażenie medyczne celem wykorzystania w miejscu zamieszkania i pracy.
[
WOT wspiera Policję w nadzorowaniu prawidłowego przebiegu kwarantanny / Zdjęcie: WOT
Zgodnie z wnioskiem prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali również skierowani na polskie lotniska do wykonywania zadań w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Decyzję o zaangażowaniu WOT podjął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Do wsparcia służb lotniskowych skierowano ponad 300 żołnierzy. Do zadań terytorialsów należało wykonywanie pomiaru temperatury oraz gromadzenie i segregowanie kart lokalizacyjnych wszystkich pasażerów przylatujących do Polski.
Od 16 marca 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz Żandarmerii Wojskowej wspiera Straż Graniczną w ochronie granic. Terytorialsi są obecni w punktach kontrolnych wzdłuż wewnętrznej granicy UE oraz uczestniczą we wspólnych patrolach ze strażnikami granicznymi na granicy zewnętrznej UE. Żołnierze WOT wykorzystują samochody ciężarowe, osobowo – terenowe oraz typu quad, ponadto: namioty, maszty oświetleniowe i agregaty prądotwórcze.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.