6 grudnia sekretarz stanu w ministerstwie obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson dokonał uroczystego otwarcia Akademii Umiejętności i Wiedzy w zakładach budowy okrętów podwodnych BAE Systems zlokalizowanych w Barrow-in-Furness, w hrabstwie Kumbria. Poinformował także o postępach w programie budowy strategicznych okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym typu Dreadnought.
Akademia Umiejętności i Wiedzy została otwarta w zakładach budowy okrętów podwodnych BAE Systems zlokalizowanych w Barrow-in-Furness, w hrabstwie Kumbria.
Nowa placówka szkoleniowa powstała kosztem 25 mln GBP (120 mln zł). Obiekt ma 150 m długości i 53 m szerokości, a jego powierzchnia wynosi 8 300 m2. Akademia ma pozwolić na rozwinięcie światowej klasy zdolności inżynierskich wymaganych przy projektowaniu, produkcji i dostarczaniu okrętów podwodnych nowej generacji dla Royal Navy. Akademia, obejmująca pomieszczenia szkoleniowe, warsztaty, pokój wirtualnej rzeczywistości i pomniejszone modele zespołów okrętu podwodnego, posłuży do szkolenia w specjalizacjach prawie 9 000 pracowników, w tym około 800 stażystów (Okręty podwodne dla Royal Navy, 2018-05-17)
Akademia umożliwi prowadzenie różnych szkoleń, od tych dotyczących systemów mechanicznych i elektrycznych w 10 warsztatach, po projektowanie i zarządzanie projektem, w 30 klasach. Zasoby takie jak pokój wirtualnej rzeczywistości pozwolą pracownikom doskonalić ich umiejętności w symulowanym środowisku, przed rozpoczęciem pracy nad rzeczywistym okrętem.
Akademia okrętów podwodnych jest drugą tego rodzaju placówką otwartą przez BAE Systems w północno-zachodniej Anglii i dołącza do sieci podobnych zakładów, szkolących i rozwijających umiejętności 34 000 pracowników BAE Systems w Wielkiej Brytanii. Pierwsza Akademia Umiejętności i Wiedzy została otwarta w Samlesbury, w hrabstwie Lancashire, aby wspierać dział samolotów BAE Systems i w ubiegłym roku świętowała przekroczenie 250 000 godzin szkolenia w pierwszym roku istnienia (E-7A Wedgetail dla Wielkiej Brytanii?, 2018-10-04).
Akademia umożliwi prowadzenie różnych szkoleń, które pozwolą później na rozpoczęcie pracy przy budowie myśliwskich okrętów podwodnych typu Astute i strategicznych typu Dreadnought. /Zdjęcie i grafika: BAE Systems
Jednocześnie, Gavin Williamson ogłosił przyznanie kolejnej transzy środków finansowych w wysokości 400 mln GBP (1,92 mld zł) na dalsze prace w programie budowy okrętów podwodnych typu Dreadnought w ramach The Trident Successor Programme. Poprzednia pula środków została przyznana 14 maja wyniosła 900 mln GBP (4,32 mld zł). Sekretarz stanu ogłosił także nazwę drugiej z czterech planowanych jednostek tego typu: HMS Valiant, co nawiązuje do tradycji historycznej nazewnictwa Royal Navy. Jednostki nowej generacji zastąpią w linii HMS Vanguard (S28), HMS Victorious (S29), HMS Vigilant (S30) oraz HMS Vengeance (S31).
BAE Systems Maritime – Submarines planuje w 2019 rekrutację ponad 280 pracowników, którzy skorzystają z możliwości dołączenia do działu okrętów podwodnych. Oprócz nich, w bieżącym roku do spółki dołączyło już ponad 250 pracowników, jako stażyści, pracownicy wykwalifikowani albo absolwenci, w ramach wsparcia rozwoju i przyspieszenia produkcji okrętów typu Dreadnought.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.